Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Plánovaný pôrod v niektorej zo zahraničných krajín dnes už nie je žiadnou výnimkou. Ženy sa preňho rozhodujú z rôznych dôvodov, pričom najčastejšie je to preto, že od zahraničných pôrodníc očakávajú lepšie služby a starostlivosť, ochotnejší personál či väčšiu ústretovosť voči svojim požiadavkám.

pôrod

Pôrod do vody nie je v Rakúsku žiadnou výnimkou

Od minulého roka dokonca vyšiel nový zákon, podľa ktorého je pôrod v členských štátoch EÚ do určitej výšky preplácaný aj slovenskými zdravotnými poisťovňami. To prinieslo ešte väčší záujem o pôrod za hranicami, konkrétne sa ženy najčastejšie rozhodnú rodiť v susednom Rakúsku – v pôrodnici v Hainburgu. Ako teda vyzerá „rakúsky“ pôrod v praxi?

Návšteva pôrodnice ešte počas tehotenstva

V prvom rade sa odporúča, aby sa žena išla ešte počas tehotenstva pozrieť do pôrodnice, v ktorej chce svoj pôrod uskutočniť, aby si prehliadla priestory, ktoré jej pôrodnica ponúka a s personálom dohodla podrobnosti svojho pôrodu. Skúsenosti mamičiek, ktoré v Haiburgu už rodili sú také, že personál vám veľmi ochotne všetko objasní, ponúkne vám rôzne možnosti, čo sa týka samotného pôrodu, ale aj následnej hospitalizácie a odpovie vám na všetky vaše otázky.

Ako prebieha pôrod v Rakúsku?

K dispozícii máte aj perličkovú vaňu

Samotný pôrod potom prebieha nasledovne: Počas prvej doby pôrodnej máte k dispozícii aj so svojím partnerom súkromnú izbu (Relaxraume alebo Relaxačná izba), v ktorej môže byť spolu s vami po celý čas až do odchodu na pôrodnú sálu. Okrem iného tu má rodička k dispozícii napr. perličkovú vaňu, ktorá jej pomôže zmierniť prvé kontrakcie a tiež jej môže pomôcť urýchliť pôrod.

Pôrod podľa vlastných predstáv

Druhá doba pôrodná potom prebieha podľa predstáv rodičky – tá si môže vybrať, či chce pôrod vo vani, na stoličke, v kľaku alebo klasicky po ležiačky. Celý čas je tam s ňou aj pôrodná asistentka, ktorej úlohou je žene vysvetliť ako správne tlačiť a tiež ju upokojovať a podporovať počas celej doby pôrodu. Všetky úkony, ktoré lekár vykoná (nastrihnutie hrádze, podanie oxytocínu atď.) konzultuje najprv s rodičkou.

Bonding samozrejmosťou

Po pôrode je tu samozrejmosťou bonding – podpora raného vzťahu medzi matkou, otcom a dieťaťom, o ktorom však nájdete viac v tomto článku. Taktiež má žena k dispozícii laktačnú poradkyňu, ktorá jej pomôže s kojením dieťatka.

Hoci si za pôrod v Rakúsku priplatíte, ak chcete dostať 100% starostlivosť, poprípade dávate prednosť alternatívnemu pôrodu, určite sa oplatí zainvestovať do vašej spokojnosti aj spokojnosti vášho novonarodeného dieťatka. Viac informácií o pôrode v zahraničí a skúsenosti mamičiek nájdete na stránke MODRÝ KONÍK.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Tagged: