Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

hamiltonov hmat

Tzv. Hamiltonov hmat sa používa, ak žena dieťatko „prenáša“

Prirodzeným ukončením tehotenstva je pôrod medzi 38. až 42. týždňom gravidity. Nie každá žena však má to šťastie, že všetko ide hladko a dieťatko sa na svet vypýta v tom ideálnom čase, teda v termíne. Mnohé tehotné ženy sa obávajú predčasného pôrodu a rizík, ktoré takýto pôrod pre dieťatko prináša.

Opačným problémom je však, ak je žena po termíne a pôrod nie a nie sa rozbehnúť. Mamička je netrpezlivá a nervozita po termíne stúpa, pretože každá tehotná žena mi dá určite za pravdu, že v posledných týždňoch tehotenstva po ničom inom už netúži viac ako mať to šťastne „za sebou“. Čo  však robiť, ak sa stále nič nedeje?

Vyvolanie pôrodu – Hamiltonov hmat

Existuje množstvo tzv. babských rád  čo robiť, aby sa veci konečne pohli. Sú však aj iné možnosti a spôsoby vyvolania pôrodu ako napr. Hamiltonov hmat, s ktorými sa môžete stretnúť v nemocnici a je dobré niečo bližšie o ňom vedieť, aby ste sa mohli v danej chvíli správne rozhodnúť.

Čo je Hamiltonov hmat?

Hamiltonov hmat je mechanické odlúčenie dolnej časti vaku plodových obalov pri krčku maternice, ktoré lekár vykoná počas vaginálneho vyšetrenia a to tak, že stlačí jednou rukou brušnú stenu, pričom prstom druhej ruky vo vagíne krúživým pohybom uvoľní vak blán od maternicovej steny, ktorý nalieha na panvový vchod. Hamiltonov hmat má pomôcť naštartovať vylučovanie hormónov, ktoré napomáhajú skracovaniu krčka maternice a teda rozbehnutiu pôrodu. Skúsenosti aj názory žien na Hamiltonov hmat sú rôzne. Niektoré majú pozitívne skúsenosti, ale sú aj ženy, ktoré tento zákrok zaskočil a bol pre ne značne bolestivý.

hamiltonov hmat

To, či Hamiltonov hmat lekár vykoná, by malo záležať predovšetkým od rozhodnutia ženy

Informovanosť na prvom mieste a kedy sa tento zákrok neodporúča

Je preto na každej jednej žene, ako sa rozhodne, ale určite by mala byť zo strany lekára riadne informovaná a mala by sa sama vyjadriť či s týmto postupom súhlasí. Hamiltonov hmat by sa nemal vykonávať pri abnormalitách placenty, ani ak bol vo vaginálnych steroch preukázaný streptokok skupiny B. Viac o skúsenostiach s touto metódou vyvolania pôrodu nájdete aj na MODROM KONÍKU.




Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.